sobota, 25 kwietnia 2009

Eko-budownictwo


W Ameryce północnej, Europie zachodniej, a i powoli w Polsce Coraz większym uznaniem cieszy się eko-budownictwo. W prawdzie nadal jest to nisza na rynku budowlanym jednak zdobywa on coraz większe rzesze sympatyków. Powodów jest kilka: większa świadomość ekologiczna, niskie koszty budowy, forma (moja subiektywna opinia).

Nie będę się rozpisywał na ten temat ponieważ są ludzie, którzy znają się na tym lepiej ode mnie. Chciałbym jedynie przedstawić temat większej grupie ludzi.

Krótka charakterystyka budynków z gliny:

Zalety:

 1. Strawbale są trwałe i niepalne. Przeszły testy pożarowe UE. Słoma użyta do ich budowy się nie pali, ponieważ jest maczana w roztworze gliny, piasku i wapna.
 2. Budujemy oddychający dom naturalny (dobra wilgotność powietrza na poziomie 50-55 %), o wyjątkowych walorach zdrowotnych. Dobry mikroklimat wiąże się z jonizującym, antyalergicznym, aseptycznym działaniem gliny i wapna.
 3. Jest bardzo ciepły. Współczynnik przenikania ciepła U = 0,12, przy czym dla betonu komórkowego U = 0,32. A im mniejszy tym lepiej. Powoduje to, że rachunki za ogrzewanie są trzy razy niższe.
 4. Szybki czas budowy. Od 1-4 miesięcy. Wymaga pięciokrotnie mniej nakładów pracy niż dom klasyczny.
 5. Tani w budowie. Wynika to z bardzo niskiej ceny materiałów użytych do budowy. Potrzeba 18-20 m3 gliny (koszt 30-40 zł za m??) i 1200 kostek siana (koszt 1,5zł za szt.), do tego 10-15m?? żerdzi drewnianych (w cenie 130-180 zł za m3). Większość prac można wykonać samemu z uwagi na ich małą komplikację.
 6. Są ekologiczne. Do ich wytworzenia potrzeba 2% energii, którą zużywa się w budownictwie tradycyjnym.

Wady:

 1. Brak w Polsce specjalistów od konserwacji i budowy Strawbali. Dom musi być wykonany z najwyższej jakości produktów (niezawilgoconej słomy, niezbyt tłustej gliny itd)
 2. Ściany o grubości 60 cm zmniejszają powierzchnię użytkową domu.
 3. Glina lubi pękać, więc tynki które kładziemy muszą być często po wyschnięciu nałożone na pęknięte miejsca, a potem należycie konserwowane.
 4. Brak wytrzymałości ścian na wypadki mechaniczne, np uderzenie w ścianę autem.
 5. Problemy przy uzyskaniu pozwolenia na budowę. Technologia jest w polskich urzędach prawie nieznana.
Tyle teorii. Mała galeria:


Linki dla zainteresowanych:
Grupa COHABITAT - dużo książek w pdf, świetna inicjatywa;

Domy naturalne .info - forum miłośników eko-budownictwa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Byle z głową!